Fundusz z lokatą czy fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne są popularną formą lokowania oszczędności. Tak jak każdy produkt inwestycyjny, związane są ze sporą szansą na zysk, ale i z ryzykiem utraty wartości ulokowanych w funduszu środków. Zanim zdecydujesz się na tego typu inwestycję sprawdź, jakie są wady i zalety funduszy.
Pierwsze przykazanie rozsądnego inwestora mówi o tym, że nigdy nie należy inwestować w produkty, których się nie rozumie. To właśnie dlatego, przed podjęciem decyzji o ulokowaniu pieniędzy w fundusze inwestycyjne albo fundusze z lokatą, warto zebrać jak najwięcej informacji o tym sposobie inwestowania.

Określ swoje potrzeby

W zależności od tego, jaki jest twój profil inwestora, twoje potrzeby mogą spełniać różnego rodzaju fundusze inwestycyjne. Jeśli zależy ci jedynie na utrzymaniu wartości twoich pieniędzy, najlepiej sprawdzą się te fundusze, które głównie inwestują w papiery wartościowe małego ryzyka. Inwestor może tutaj liczyć na zysk na poziomie podobnym do odsetek z lokaty terminowej. Dobrym pomysłem może być też fundusz z lokatą, który z jednej strony zabezpiecza część kapitału, a z drugiej inwestuje pozostałą część w instrumenty dające szansę na spore odsetki. Jeśli natomiast jesteś w stanie ponieść większe ryzyko utraty wartości kapitału w celu zwiększenia szans na zysk, produktem dla ciebie będą fundusze inwestycyjne, które swój portfel opierają na akcjach.  

Fundusz z lokatą – mniejsze ryzyko

Główną zaletą funduszy inwestycyjnych jest możliwość uzyskania zysku na poziomie podobnym do tego, który daje gra na giełdzie papierów wartościowych. Produkty, których portfel inwestycyjny oparty jest na akcjach są jednak obarczone pewnym ryzykiem. Jeśli decydujesz się na fundusz z lokatą, będzie to produkt gwarantujący pewien poziom bezpieczeństwa inwestycji – część środków bowiem zostaje umieszczonych na bezpiecznej lokacie terminowej, natomiast pozostałe fundusze inwestowane są w produkty wyższego ryzyka. O tym, jak dobrać portfel inwestycyjny funduszu z lokatą decydują profesjonaliści, co daje duże szanse na trafną inwestycję, która przyniesie zysk. Wypracowanym zyskiem musisz podzielić się z bankiem, m.in. płacąc za zarządzanie częścią inwestycyjną. Dlatego zawsze warto uważnie przeczytać warunki działania produktu – może się bowiem okazać, że oprocentowanie z lokaty zostanie skonsumowane przez opłaty manipulacyjne. Mimo to, fundusz z lokatą może przynieść o wiele większy zysk, niż zwykła lokata terminowa.

Fundusz inwestycyjny

Jak działają fundusze? Zbierają od swoich uczestników środki (nawet niewielkie, często inwestorem można zostać dysponując kwotą wysokości 50 złotych), które następnie inwestują w jasno określone w statucie instrumenty –  na przykład w akcje, obligacje czy inne rodzaje inwestycji. Największą zaletą funduszy jest ich elastyczność oraz możliwość łatwego dopasowania ich do potrzeb inwestora. Jeśli chcesz, aby twoje pieniądze pracowały ale jednocześnie nie masz czasu lub możliwości zgłębiania tajników giełdy papierów wartościowych lub Forex – fundusze mogą być doskonałym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby przed każdą inwestycją dokładnie przeczytać prospekt i upewnić się, że jesteś przygotowany nie tylko na możliwy zysk, ale i na stratę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kanał na YouTube a Marketing Firmy
Odbierz już teraz

Dowiedz się po co prowadzić kanał na YouTube
- Jak rozpocząć pracę z kanałem YT
- Jak założyć kanał na YouTube?
- Poradnik Początkującego YouTubera
- Jak stworzyć kanał youtube
http://wideopro.anita-zielke.pl/