Jakim sposobem wybrać sprzedawcę gazu?

przez | 2 października 2023
Stoimy u progu sezonu grzewczego, w mediach pomału kwestia ciepła zaczyna pojawiać się w przeróżnych formach. Reklamy, dystrybutorzy różnorodnego rodzaju nośników energii, usiłują nas przekonać do swoich produktów. W polityce również tenże temat znajduje swoje odbicie. Co chwilę słychać o tym, jak to w polskim przemyśle wydobywczym niedobrze. A to poda się do dymisji szef takiej czy innej spółki, nie gnąc się pod presją absurdalnych ekonomicznych żądań. I jeszcze tradycyjny jesienny straszak, że sąsiad ze wschodu powikła sprzedaż gazu, a sezon zimowy nadchodzi.

Płomień

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak wszystkie te tematy dla typowego obywatela to kwestie może interesujące, czasami nawet drażniące, jednak tak naprawdę nieduży mamy na nie wpływ. To nie my bowiem negocjujemy warunki na jakich zrealizuje się sprzedaż gazu w skali makro, możemy tylko próbować zredukować koszt paliwa w naszej kuchence przez porównanie ofert sprzedawców indywidualnych – dostawy gazu.

Jak wiemy sprzedaż gazu możliwą jest jedynie na podstawie koncesji. Takich przedsiębiorstw w naszej ojczyźnie jest wiele, jednakże nie wszystkie sprzedają gaz odbiorcom indywidualnym, część zajmuje się dystrybucją dla przedsiębiorstw, a część pełnym rynkiem. Wyszukanie dostawcy (TVK – telewizja wrocław) to dopiero początkowy krok, i zapewne najłatwiejszy. Kłopoty zaczynają się, gdy przychodzi do porównania oferty sprzedażowej. Elementów wpływających na cenę gazu jest troszkę i przyznać trzeba, iż można się cokolwiek zagubić. Warto jednak poświęcić trochę wysiłku temu tematowi.

Stosowne dane jak zwykle możemy wyszukać w sieci. Są serwisy które zajmują się tymże segmentem usług, w których w bardzo klarowny sposób przedstawione jest w jaki sposób dokonuje się sprzedaż gazu, które składniki opłaty finalnej mogą ulec zmianie a także z jakiego powodu, natomiast jakie są pozycją sztywną niezależną od dystrybutora.

Najłatwiej będą mieć ci z nas, którzy korzystają z butli gazowych. Tu starczy przyrównać cenę za butlę tak samo jak w wypadku wszelkich innych towarów. Jeżeli otrzymujemy gaz dzięki sieci gazowej rzecz się trochę komplikuje, albowiem przed wybraniem dystrybutora należy sprawdzić czy ma on podpisaną umowę z właścicielem rur jakimi dostarczany jest gaz do naszego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*