Jest wiele sytuacji, w których nie mamy pojęcia nie jesteśmy w stanie określić, jak się zachowamy

przez | 28 czerwca 2023
Wszystko zależy od punktu patrzenia, tak samo jak zrozumienie konkretnej sytuacji zależy od tego jak się do niej odnosimy. Patrzymyna otoczenie w różny sposób, jedni będą to robić w różowych okularach, kolejni wszystko zobaczą w najgorszym scenariuszu. Z czego to wynika? Z różnych doświadczeń, z wychowania, jest zależne od genów? Od wszystkiego po trochu?

Obiektyw, fotografia

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Z całą pewnością nie da się określić jednej przyczyny takiego a nie innego spoglądania na świat czy podejścia do świata. Nawet jeśli konkretny bodziec definiuje kolejne wypadki, to jedna osoba inaczej zareaguje na pewne sytuacje niż inna. Nie da się chyba też wiedzieć, w jaki sposób zareagujemy na sytuację, które można zakwalifikować jako niespodziewane, lecz jednak możliwe. Jak byśmy Jaka byłaby nasza reakcja na coś ogromnie pozytywnego, dajmy na to, wygranie wielkich pieniędzy? A z drugiej strony (jak byśmy sobie dali radę z wielka tragedią, przypuśćmy, tragiczną śmiercią kogoś z rodziny? Nie da się tej reakcji przewidzieć.

zdjęcie

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Ci, co natomiast twierdzą, iż zachowaliby się „tak i tak” najczęściej poszliby w inną stronę – ten zaskakujący brzeg, o którym nie myśleli świadomie. Być może nie byłoby to tak zauważalne, ten dziwny rozwój sytuacji, gdyby nie te wcześniejsze zarzekanie się i oświadczenia. Nie da się tak po prostu popatrzeć na własne życie z góry, zrobić zdjęcia z powietrza (), by dostrzec, co, jak i kiedy. Dobrze jest zachować umiar i nie wydawać radykalnych sądów, co do własnego postępowania, ponieważ możemy bardzo się zawieść i koniec końców nie być gotowym na taki rozwój wypadków założyliśmy.

Inaczej mówiąc, nawet jeżeli sami nie zakładamy, jak byśmy się zachowali w konkretnej sytuacji, to jest cała masa czynników, które ukazują, w jaki sposób potoczyłyby się nasze losy. Wśród najważniejszych z nich musimy wskazać: cechy charakteru, żywiołowość, praktykę z analogicznymi sytuacjami czy reakcja na zbliżone dramaty (ale u innej osoby). Najłatwiej mimo wszystko orzekną na nasz temat obcy, rzecz jasna „najłatwiej” nie oznacza najbardziej zgodnie z prawdą, bo ktoś z zewnątrz opiniuje nas jedynie po tym, co widzi, zbiorniki nierdzewne co na nasz temat usłyszy, często będą to dywagacje nie mające sensu. Można je porównać na przykład do opinii ludzi którzy nie zamienili słowa z człowiekiem z zagranicy, a bazując na krzywdzących i niedorzecznych stereotypach mówią, że w innych krajach mieszkają sami ludożercy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*