Na czym polega zadanie przysięgłego tłumacza? Czy taki zawód jest ciekawy?

przez | 16 października 2023
Wydawać by się mogło, że poznanie dogłębnie dowolnego języka – bądź to od strony formalnej, bądź bardziej powszedniej, „slangowej”, jest podstawą w przypadku pracy tłumacza. Co więcej winien znać on konteksty kulturowe, jakie zapewniają pojęcie idiomów albo bardziej lokalnych odmian języka. Jest to bardzo obszerny zakres wiedzy, jednakże gdy interesują nas przekłady przysięgłe, będzie on niewystarczający. Warto zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi tegoż zawodu, gdyż to pozwoli spostrzec różnice pomiędzy pracą zwykłego tłumacza a przysięgłym tłumaczem.

tłumacz

Autor: U.S. Embassy Tel Aviv
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy tłumacz stara się dokonać swojego tłumaczenia jak najlepiej.

Ta wciągająca treść (https://odlew.com.pl/materialy-na-formy/materialy-obrabialne/plyty-modelarskie-ebaboard) jest przyszykowana dla sympatyków opisywanej tematyki. Jeżeli wliczasz się do nich, to wejdź na ten link!

Nie bez przyczyny mówi się o lepszych jak też gorszych tłumaczeniach. O ile jednakże w przypadku zwykłych tłumaczeń efekty rzutują na rozkwit kariery tłumacza czy jego reputację w środowisku, to tłumacz przysięgły może stracić swoje uprawnienia. W wypadku, gdy nie wywiąże się ze swych obowiązków akuratnie – czyli przykładowo dokona tłumaczenia, które nie będzie obiektywne – stanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej. Ta z kolei może zdecydować o ewentualnych naganach czy odsunięciu od realizowania zawodu w przypadku stwierdzenia zaniedbań. O powadze zawodu tłumacza świadczy również fakt, że działa za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie, jak w przypadku zwykłych tłumaczy, jako freelancer. Jest też wpisany na listę tłumaczy, dostępną na stronach internetowych Ministerstwa.

Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, co znaczy, iż jego działalność budowana będzie na zaufaniu w stosunku do realizowanych przez niego czynności. Te wiążą się z wykładnią dokumentów dużej rangi – a są to choćby dokumenty urzędowe lub procesowe, których tłumaczenia wpływać mogą na rozstrzygnięcia organów sprawiedliwości. By zdobyć zaufanie i trafić na nadmienioną listę tłumaczy, potencjalny aspirant musi spełniać szereg wymogów, aby być dopuszczonym do realizowania zawodu. Skończone studia będą tu wyłącznie jednym z warunków – inne, normowane ustawą o rzemiośle tłumacza przysięgłego, to posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność czy pozytywny wynik z oficjalnego egzaminu.

Jak znaleźć tłumacza w w swej miejscowości? To nic trudnego, wystarczy wystukać w wyszukiwarkę zwrot: tłumaczenia angielski i nazwę swojej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*