O jakich sprawach pamiętać jak wybieramy nagrobek? Jakie sprawy są najważniejsze? Co jest najbardziej kluczowe?

przez | 11 marca 2023
W życiu każdego z nas musi zjawić się śmierć, jak umiera kochana oraz znana nam osoba. To jeden z najbardziej trudnych momentów w życiu, ale mimo to musimy sobie z nim dać radę, żeby dobrze zaplanować pogrzeb. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest wybranie nagrobka. W jaki sposób wybrać, by był najlepszy?

nagłówek granitowy

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com

Nagrobki różnią się pod względem wielkości, są tak więc pojedyncze nagrobki, nagrobki podwójne, dziecięce czy coraz bardziej powszechne urnowe. Początkowo należy określić, jaki typ nagrobków jest dla nas najlepszy, ponieważ jak już będzie to sprecyzowane łatwiej nam będzie myśleć o następnych kwestiach. Następną istotną rzeczą jest informowanie zakładu kamieniarskiego o takiej sprawie, czy nagrobek zostanie zamontowany na ziemi albo także w miejscu pochówku jest wybetonowany grobowiec. Tutaj znajdziesz więcej informacji o nagrobkach podwójnych.

Jak mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem powinniśmy znać dokładne wymiary grobowca, bo będzie to podstawa do obliczenia ilości materiału niezbędnego do jego obudowy. Oprócz wielkości, nagrobki nagrobki podwójne mogą różnić się również materiałem, z jakiego są wykonane. Istnieją propozycję jak lastriko, sztuczne kamienie, są nagrobki granitowe, są tak zwane konglomeraty, na przykład aglomarmur. Poza najbardziej znanym – nagrobkiem granitowym, są także marmury, piaskowce i wapienie. Różnice w wyborze takich materiałów są dość spore, co sprawia, iż mamy do wyboru znaczna rozpiętość w cenach gotowych nagrobków – więcej informacji o nagrobkach granitowych.

Rozpiętość ta jest w stanie nawet mieć od kilkuset złotych za najbardziej prosty nagrobek do także kilkunastu tysięcy złotych za bardzo porządne nagrobki z najdroższych odmian kamieni naturalnych. Kolejną kwestią, jaka wpływa na cenę nagrobka jest kształt oraz zaawansowanie projektu. Zakłady kamieniarskie posiadają zazwyczaj swoje katalogi z wzorami przygotowanych nagrobków. Jesteśmy w stanie także zamówić nagrobki wedle projektu indywidualnego, ale pamiętajmy ponadto, że regularne, proste kształty są bardziej łatwe do wykonania, a jednocześnie mniej czasochłonne, tak więc ich koszt będzie mniejszy. Dobrze o tym wiedzieć, kiedy będziemy musieli wybrać nagrobek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*