Podzespoły służące do sterowania innymi obwodami stosowane we współczesnych układach elektrycznych

przez | 6 września 2022
Nowoczesne elektryczne instalacje mają szereg podzespołów służących do kontroli pracy innych elementów. Jeżeli w danym układzie ma się znajdować na przykład grzałka, silnik czy też źródło światła, to być może niezbędne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki to elementy, które służą do włączania elementów elektrycznego układu za pomocą niezależnego układu sterowania.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Przeciętny składa się z dwóch obwodów. Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego przekazuje sygnały sterujące załączaniem i wyłączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpina się końcowe odbiorniki, którymi styczniki sterują.

Jeśli ten artykuł jest według Ciebie ekscytujący, ta propozycja z pewnością też będzie warta Twojego zainteresowania, ponieważ odnajdziesz tam inne tego typu informacje.

Najważniejszym plusem styczników to całkowita izolacja obu tych układów, jako sterowanie najczęściej podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, przykładowo z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu może sterować elementami korzystającymi z wysokich napięć. Tekst: styczniki IDX. W stycznikach najczęściej wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia najlepszych firm cechują się bardzo dużą trwałością, która sięga kilkudziesięciu milionów przełączeń.

Inną istotną grupą elementów stosowanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O bezpiecznikach odcinających prąd w sytuacji, gdy jego natężenie będzie zbyt duże, każdy chyba miał okazję słyszeć. Ale w przemysłowych zastosowaniach wykorzystuje się także wiele innych elementów tego typu, które mają czasami dość specyficzne zastosowanie.

Na przykład przy elektrycznych silnikach, gdzie mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często używane są silnikowe wyłączniki. Mają one dużą szybkość działania i gwarantują reakcję w zaledwie kilka milisekund, co jest zupełnie wystarczające, żeby uchronić czasami bardzo drogie sprzęty. Silnikowe wyłączniki instaluje się bezpośrednio w układzie zasilania silników, nie zajmują one zbyt dużo miejsca i są bardzo łatwe w montażu. W sprzedaży znaleźć również można szeroki wybór tego typu wyłączników, przeznaczonych do urządzeń o zróżnicowanej mocy i zapotrzebowaniu na prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*