Przeżyć spokojnie kurs na prawo jazdy

przez | 15 stycznia 2023
Każdy kto chce prowadzić pojazd musi go przejść, nie ma wyjątków. Dla niektórych stanowi to miłe przeżycie, dla innych może zamienić się w dramat spędzający sen z powiek. Piszę oczywiście o kursie na prawo jazdy. Warto przed rozpoczęciem kursu skontaktować się ze specjalistami psychoterapii.

Psychiatra z pacjentem

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsza lekcja zapowiadała się interesująco. Jednak zanim nastała, usiałem przejść badania psychotechniczne. Warto skorzystać z usług psychiatry z Mińska Mazowieckiego – (sprawdź psychiatrę z Mińska Mazowieckiego ). Pan instruktor przedstawił się grzecznie, powiedział gdzie są pasy, a gdzie odpowiednie pedały sprzęgła czy gazu. Na kartce został rozrysowany układ i usytuowanie poszczególnych świateł, po czym instruktor wsiadł za kółko i zawiózł mnie na obrzeża miasta, gdzie mieścił się „wspaniały” placyk manewrowy, na którym obok prowadzone były kursy na wózek widłowy. Po przesiadce w miejsce kierowcy, maszyna została odpalona i rozpoczęły się pierwsze, niezdarne próby kierowania wehikułem. Po około kwadransie oznajmione mi zostało, iż wyruszamy na miasto. To było niesamowite przeżycie, po raz pierwszy uczestniczyć w ruchu miejskim. Sygnalizacje świetlne, tramwaje, dwa pasy ruchu i koordynacja działań w aucie – wszystko to przyczyniło się do stresu, a co za tym idzie nie każdy manewr był prawidłowy. Instruktor nauki jazdy uważnie czuwał z przygotowaną nogą nad pedałem hamulca.
W okresie kursu odczuwałam spory stres, który przenosił się na członków mojej rodziny w tym na moje dzieci. W takich sytuacja niezbędna jest pomoc psychologa dziecięcego z Mińska Mazowieckiego – (dowiedz się o psychologu dziecięcym z Mińska Mazowieckiego ). Na kolejnych spotkaniach odczułem, iż zrobiłem spore postępy. Po drodze zdarzały się jeszcze różne błędy i potyczki (np. jazda bez świateł), ale przecież człowiek uczy się na błędach, dlatego trzeba podchodzić do tego z dystansem i na pewno zadbać o dobrą relację ze swoim instruktorem nauki jazdy. Po przejechaniu obowiązkowej liczby godzin zapisałem się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który to mieści się na ulicy Ziębickiej w Warszawie. Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. W tej pierwszej do rozwiązania był test jednokrotnego wyboru mający trzydzieści pytań. Po jego przejściu kursant był dopuszczony do praktyki, na którą składał się placyk manewrowy oraz wyjazd na miasto. Celowo używam tutaj czasu przeszłego, ponieważ nie orientuję się czy nastąpiły po tym czasie jakieś zmiany w przepisach.
Centrum Psychologiczne SENS

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com

Na placu manewrowym było nas około ośmiu, z czego na miasto wyruszyły trzy osoby – dane mi było również doświadczyć tej przyjemności. Ominę pewien fakt z mojej historii który mówi o liczbie podejść do egzaminu praktycznego oraz błędów, które popełniłem podczas ich trwania. Na pewno wiem jednak, że wynikały one z moich braków, a nie ze złośliwości egzaminatorów. W końcu przyszedł ten dzień, gdy upragniona plakietka z prawem jazdy była gotowa do odbioru. Pamiętam wtedy też, że była to jedna z moich najszczęśliwszych chwil w życiu, co oczywiście trzeba było sowicie opić 🙂 W miarę upływu czasu nabrałem większej praktyki w prowadzeniu samochodu i zacząłem odczuwać komfort z jazdy samochodem.

Nie ukrywam również, że ważnym etapem przy procesie, jakim jest nauka jazdy, był wybór odpowiedniej szkoły oferującej kursy. Coraz więcej szkół poszerza wachlarz usług, oferując na przykład: kwalifikacje wstępne kierowców, kurs na adr czy kurs na przewóz. Warto przeczytać trochę recenzji na internecie od osób, które miały już jakieś doświadczenie z daną szkołą, szczególnie jeśli chodzi o prawo (Adwokat Kalisz) jazdy. Czasami warto też zrobić psychotesty kierowcy przed rozpoczęciem nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*