Rachunek za gaz ziemny – za co tak istotnie płacimy?

przez | 21 września 2022
Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, inaczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta aktualnie kilkanaście milionów ludzi na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, poniektórzy mają też ogrzewanie na gaz, zwięźle mówiąc, gaz jest nam potrzebny do życia i w naszych domach korzystamy z niego każdego dnia. Gaz ziemny jest szacowany za metr sześcienny, niemniej jednak ceny gazu mogą się różnić w zależności od regionu czy też grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to blisko 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to relatywnie duży wydatek – więcej o gazie ziemnym. Chociaż nie wszyscy płacą małe rachunki za gaz. Jeżeli w naszym domu na gaz posiadamy wyłącznie kuchenkę, to koszta zdołają być naprawdę małe. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz mogą wynieść nawet do 10-15 złotych miesięcznie. Niewątpliwie koszta te nie są ogromne. Niemniej jeżeli w naszym domu posiadamy nie jedynie kuchenkę gazową, lecz także gazowe ogrzewanie lub wodę podgrzewaną na gaz – wtedy musimy liczyć się ze sporo większymi rachunkami nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Jak już wspomnieliśmy na ceny gazu mają oddziaływanie również grupy taryfowe. Dziś zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 i taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz zapłacimy. Jeśli zużywamy wielką ilość gazu, wtenczas obowiązują nas ceny spośród wyższej taryfy, jeśli używamy niewiele gazu – wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, to znaczy W1.

Warto zorientować się jaką taryfę mamy. Jeśli za gaz płacimy mnóstwo, zdołamy zastanowić się nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej pichcenia na kuchence gazowej bądź mniejsze ogrzewanie może sprawić, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co korzystnie wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej opłacamy także abonament za gaz. Jest to cena, którą ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia standardowo zaopatruje nas w gaz. Ponadto nasz rachunek za gaz obejmuje też zapłatę sieciową stałą i zmienną.

Zainteresował Cię omawiany artykuł i chcesz odnaleźć analogiczne teksty? Kliknij więc ten odnośnik i sprawdź więcej porad w serwisie (http://zygzakrent.pl/skitour-splitboard/)!

Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, natomiast zmienna – za dostarczanie gazu, który posiada scharakteryzowane właściwości i parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*