Zmienienie dostawcy gazu – czy jest to opłacalne i się do tego zabrać.

przez | 1 lutego 2023
Jakiś czas temu, gdy energią elektryczną i gazową zarządzały dwie firmy państwowe, nie było żadnego problemu ze zbytnim wyborem, bo ten był tylko jeden. Albo ktoś podłączony był do sieci i mógł z danego medium korzystać, lub też nie był, i wtedy po prostu nie korzystał. Od niedawna w naszej energetyce za sprawą dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej trwa liberalizacja tego właśnie rynku.

ceny gazu

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oznacza to, że każdy z klientów może wypowiedzieć umowę z obecnym i podpisać ją z innym. Ważne jest to, że wybrany sprzedawca powinien mieć podpisaną umowę dystrybucyjną z dystrybutorem, który działa na danym terenie.

Ona jest wprost nieszablonowa – uczciwie zalecam tę witrynę (https://lokum-deweloper.pl/oferta/lokum-porto/). Jeśli masz ochotę powiększyć zakres swojej wiedzy na taki temat, to kliknij ten odnośnik.

Jeśli chodzi o gaz nie ma dzisiaj specjalnego zainteresowania klientów tego typu zmianami, zapewne też dlatego, że propozycja dla odbiorców indywidualnych nie jest jeszcze jakoś szczególnie bogata. Póki co znacznie większe możliwości mają firmy, ale należy przypuszczać, że w niedługim czasie zaczną do nich dołączać również zwykli klienci. Zwłaszcza że tak naprawdę zmiana sprzedawcy gazu nie jest jakimś bardzo wymagającą czynnością. Co bardzo ważne dla odbiorców, tego typu zmiana powinna się odbyć bez żadnych przerw w dostawie gazu, a tym bardziej konieczności doprowadzania nowej instalacji. Poza tym zmiana ta jest bezpłatna, więc tak naprawdę nie będzie się wiązać z żadnymi kosztami lub ograniczeniami ze strony odbiorcy. Sama zamiana sprzedawcy trwa kilka tygodni od chwili podpisania nowej umowy, w tym czasie rachunki są opłacane staremu dostawcy, a na koniec wykonywane jest końcowe rozliczenie z nim. Jeśli ktoś chce dokonać takiej zmiany, to najwygodniejsze będzie podpisanie upoważnienia dla przyszłego dystrybutora (czy zmienić sprzedawcę gazu).

płyta indukcyjno gazowa

Autor: Mastercook
Źródło: Mastercook
On wtedy przejmuje na siebie ciężar złożenia informacji OSD o planowanej zmianie, a oprócz tego wypowie umowę z dotychczasowym dostawcą. Warto tu jeszcze mieć na uwadze sposób rozliczeń, bo różni dostawcy mogą stosować różne rozwiązania, choć tak naprawdę końcowa kwota do płacenia i tak będzie jednakowa. W części przypadków spotyka się jedną wspólną fakturę, obejmującą całość usług, a czasem dwie oddzielne, jedną za zużyty gaz a drugą za jego przesył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*