Jak prezentuje się historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go konsumować? Jakie są polskie praktyki spożywania różnych trunków?

przez | 7 lutego 2023
Ulubione napoje wyskokowe zjawiły się w naszej historii całkiem potem niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e pędzili wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przytacza Arystoteles, jednak zapewne to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pierwsi uzyskali płyn o większej zawartości alkoholu niż ta uzyskiwana w wyniku fermentacji.

koniak

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy ukrywana mądrość alchemików arabskich trafiła w XII wieku za sprawą wracających z podróży krzyżaków. Spirytus najpierw postrzegano za lek wydłużający życie i chwytający młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” czyli woda życia. W sumie błyskawicznie, bo już w XIV wieku alkohol przestawał medykamentem. Używanie do tworzenia, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkowanie trunku, który stał się powszechnie używanym alkoholem. Z biegiem lat wódka rozpoczęła nabierać charakteru niezwykle związanego z surowcem, z którego powstała.

W taki sposób narodziły się produkowane ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z różnorodnych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku rozpoczęto wytwarzanie spirytusu z ziemniaków. Potem do produkcji wprowadzano coraz to nowsze składniki i techniki, otrzymując rozmaite rodzaje napojów alkoholowych. Teraz ciężko sobie wymyślić życie bez odrobiny napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Coraz więcej Polaków pije dla radości, a są to z pewnością piwa z małych browarów, niezwykle popularne w niedawnym czasie, jak również wina.

Mnóstwo ludzi również kosztuje whisky czy koniaku. Te alkohole kiedyś były bardzo drogie i trudno dostępne dla większości,aktualnie także mają swoją cenę, ale już więcej osób stać na taki rodzaj napojów alkoholowych. Takie alkohole najdogodniej pić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. zestaw. W innym momencie będzie to całkiem komicznie się prezentować. Pomyślmy sobie na przykład, że wino winnice podkarpacie umiemy pić w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Troszkę to niedobre, w taki sam sposób należy myśleć o whisky czy koniaku, i w sumie dobrać odpowiednie naczynia, do oznaczonego rodzaju alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*