Jak wybrać profesjonalne wyposażenie laboratorium?

przez | 7 lutego 2023
Konieczność realizowania precyzyjnych testów, prawie w każdej sferze ludzkiego życia, zaowocowała tym, że wzrosło zapotrzebowanie na wyposażenie do laboratorium. Rynek ma w tym obszarze coraz bogatszą ofertę produktową. Jak w tak obszernym asortymencie wybrać najlepsze propozycje?

Laboratorium

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com
Laboratoria mogą pełnić różną rolę. Wyróżniamy np. laboratoria farmaceutyczne i biochemiczne, a każde z nich potrzebuje innego sposobu przygotowania placówki i korzystania z różnej aparatury.

Jedna rzecz pozostaje niezmienna, niezależnie od rodzaju ośrodka badawczego – wnętrza muszą być urządzone ergonomicznie, a sprzęt laboratoryjny musi być dobrany do istoty badań w konkretnym laboratorium i w pełni sprawny. Przed wyborem sprzętu, należy zastanowić się, co konkretnie będzie nam potrzebne, gdyż na rynku – w kategorii jednego sprzętu – dostępne są bardzo zróżnicowane możliwości. Dobrym przykładem, ukazującym ten stan rzeczy, są ultrazamrażarki – z naszej oferty. Te niestandardowe chłodnie, stworzone do długiego magazynowania próbek biologicznych, mogą mieć bardzo różne dane techniczne i walory użytkowe. Niektóre z urządzeń tego rodzaju mają zakres temperatur do -20 do -40 stopni, natomiast dostępne są również takie, które umożliwiają uzyskanie temperatury poniżej -80 stopni, wszystko więc uwarunkowane jest potrzebami wybranego laboratorium.

Osprzęt laboratoriów jest zróżnicowane też pod względem funkcjonalności. Ultrazamrażarki mogą posiadać pojedyncze, albo podwójne drzwi zewnętrzne, mogą mieć różną ilość półek, a same półki mogą być regulowane, a mogą być przytwierdzone na stałe. Takie szczegóły wzbogacają całą ofertę oprzyrządowania laboratorium, nie tylko maszyny i aparaty, ale także meble laboratoryjne, które mogą być stworzone z odmiennych tworzyw, charakteryzować się różną wytrzymałością i odpornością na działanie substancji chemicznych. Przed rozpoczęciem urządzania laboratorium w niezbędne meble oraz sprzęty, trzeba dokładnie zbadać potrzeby laborantów, tak, by praca w placówce była bezpieczna i wygodna. Dzięki temu wydajność laborantów znacznie wzrośnie, więc wydatki, poniesione w związku z wyposażeniem laboratorium, zwrócą się z dodatkowym zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*