Jak wybrać profesjonalne wyposażenie laboratorium?

przez | 21 czerwca 2023
Konieczność realizowania precyzyjnych testów, prawie w każdej sferze ludzkiego życia, zaowocowała tym, że wzrosło zapotrzebowanie na wyposażenie do laboratorium. Rynek ma w tym obszarze coraz bogatszą ofertę produktową. Jak w tak obszernym asortymencie wybrać najlepsze propozycje?

Laboratorium

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com
Laboratoria mogą pełnić różną rolę. Wyróżniamy np. laboratoria farmaceutyczne i biochemiczne, a każde z nich potrzebuje innego sposobu przygotowania placówki i korzystania z różnej aparatury.

Jedna rzecz pozostaje niezmienna, niezależnie od rodzaju ośrodka badawczego – wnętrza muszą być urządzone ergonomicznie, a sprzęt laboratoryjny musi być dobrany do istoty badań w konkretnym laboratorium i w pełni sprawny.

Jeśli są jakieś nurtujące Cię pytania na przedstawiany temat, to wejdź na omówienie, ono zapewne Cię zaciekawi.

Przed wyborem sprzętu, należy zastanowić się, co konkretnie będzie nam potrzebne, gdyż na rynku – w kategorii jednego sprzętu – dostępne są bardzo zróżnicowane możliwości. Dobrym przykładem, ukazującym ten stan rzeczy, są ultrazamrażarki – z naszej oferty. Te niestandardowe chłodnie, stworzone do długiego magazynowania próbek biologicznych, mogą mieć bardzo różne dane techniczne i walory użytkowe. Niektóre z urządzeń tego rodzaju mają zakres temperatur do -20 do -40 stopni, natomiast dostępne są również takie, które umożliwiają uzyskanie temperatury poniżej -80 stopni, wszystko więc uwarunkowane jest potrzebami wybranego laboratorium.

Osprzęt laboratoriów jest zróżnicowane też pod względem funkcjonalności. Ultrazamrażarki mogą posiadać pojedyncze, albo podwójne drzwi zewnętrzne, mogą mieć różną ilość półek, a same półki mogą być regulowane, a mogą być przytwierdzone na stałe. Takie szczegóły wzbogacają całą ofertę oprzyrządowania laboratorium, nie tylko maszyny i aparaty, ale także meble laboratoryjne, które mogą być stworzone z odmiennych tworzyw, charakteryzować się różną wytrzymałością i odpornością na działanie substancji chemicznych. Przed rozpoczęciem urządzania laboratorium w niezbędne meble oraz sprzęty, trzeba dokładnie zbadać potrzeby laborantów, tak, by praca w placówce była bezpieczna i wygodna. Dzięki temu wydajność laborantów znacznie wzrośnie, więc wydatki, poniesione w związku z wyposażeniem laboratorium, zwrócą się z dodatkowym zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*