Nowoczesny skarb alchemików, czyli w poszukiwaniu prefabrykatu idealnego, który mógłby zastąpić kamień filozoficzny

przez | 11 marca 2023
Starożytni magowie, zwani również alchemikami, koncentrowali się w swoich dociekaniach naukowych nad jednym głównym wątkiem. Mianowicie, ich ogromnym marzeniem było odkrycie tzw. kamienia filozoficznego. Ta legendarna substancja, znana też pod mianem tynktura, posiadała fascynującą ludzi moc: zamieniała metale w złoto. I chociaż że te poszukiwania nie powiodły się, to do czasów współczesnych w literaturze i sztuce daje się zaobserwować echa tych jakże wytrwale prowadzonych prac badawczych.

drukarki 3d w sklepie drukarki3d.pl

Autor: Kashif Pathan
Źródło: http://www.flickr.com
Można byłoby zaryzykować tezę, że pokłosiem tych dawnych wysiłków są obecne badania nad doskonałym materiałem. Razem z rozwojem technicznym rośnie zapotrzebowanie na surowce, które nie zmieniają jakiegokolwiek pierwiastka w metal (zobacz płaszcze chłodzące) szlachetny, lecz pełnią funkcję czysto utylitarną. Spróbujmy zatem opisać taki idealny materiał.

Wydaje się, że zapewnienie sobie krociowych dochodów w żadnym razie nie zależy od liczby sztabek złota zgromadzonych w prywatnym sejfie. Na potwierdzenie przytoczmy jeden fakt: Bill Gates jest obecnie najbogatszym człowiekiem na kuli ziemskiej, a swoje bogactwo zawdzięcza wynalezieniu Windowsa, którego używają biliony Ziemian. Tajemnicą tak wielkiego powodzenia bywa więc pomysł, który spodobał się ogółowi społeczeństwa, a dodatkowo okazał się niezwykle praktycznym. A wracając do tematu, cały czas słyszymy o wynalezieniu materiałów, które cechują się niesamowitymi właściwościami. A poza tym istnieje wiele prawie doskonałych prefabrykatów (np. materiał peek), lecz o ich istnieniu wie tylko garstka inżynierów – zobacz polecany materiał peek.

Maszyna produkcyjna

Autor: halfrain
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonały surowiec to taki, który charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie mieszanek chemicznych. Musi być rzecz oczywista wytrzymały, a zarazem plastyczny, gdyż wtedy nietrudno będzie uformować z niego pożądane kształty. Do tej listy trzeba byłoby jeszcze dopisać szereg parametrów, które bywają znane chyba jedynie ekspertom z zakresu materiałoznawstwa. Do rzeczonych właściwości na pewno zaliczymy stabilność wymiarową lub współczynnik tarcia. Takie parametry zwykłym obywatelom kompletnie nic nie powiedzą, ale osobom znającym się na współczesnych technologiach, to i owszem. Precyzyjne informacje na temat konkretnego materiału pozostają bardzo istotne – sprawdzenie parametrów pozwoli dobrać stosowny gatunek prefabrykatu. I tak np. materiał peek można wykorzystać w procesie wytwarzania kół zębatych – sprawdź stronę drukarki3d.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*