Rynek mieszkaniowy w Polsce – z jakiego powodu młodzi ludzie znajdują się w faktycznie trudnej sytuacji?

przez | 28 lipca 2023
Posiadanie swojego mieszkania, również niewielkiego, daje poczucie bezpieczeństwa. Lokale wynajmowane zawsze są własnością innej osoby – właściciel w zasadzie z dnia na dzień może wypowiedzieć umowę, zakazać dokonywania najmniejszych zmian w wystroju czy posiadania zwierząt. Podsumowując – nigdy nie jest się u siebie. Kupienie mieszkania jest więc oczywiście jedną z najistotniejszych decyzji w życiu. Trzeba wziąć to pod uwagę. Jak w takim razie przedstawia się rynek mieszkaniowy w Polsce?

mieszkanie od dewelopera

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, mieszkania są faktycznie kosztowne, przede wszystkim w większych miastach, gdzie popyt na tego rodzaju lokale jest duży, gdyż zdecydowana większość Polaków przenosi się do miast ze wsi, czy to do pracy, czy do szkoły. Ogromnym zainteresowaniem odznaczają się przede wszystkim mieszkania niewielkie, między innymi kawalerki Wrocław (okazyjne ceny nieruchomości), jako że ich ceny są najniższe, a dużo osób, planując nabyć swoje M, musi starać się o kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, jaki nie tak łatwo jest otrzymać, w szczególności jeżeli nie posiada się odpowiednich zarobków i nie ma się stałej pracy. Banki w tym względzie są dzisiaj naprawdę bardzo ostrożne, w związku z tym niektóre osoby muszą wybierać mieszkania mniejsze, jako że otrzymują niższą kwotę kredytu. Ponadto, warto pamiętać że nabywając mieszkanie naprawa okien warszawa od dewelopera (sprawdź ceny nieruchomości) można wziąć udział w rządowym programie pomocowym „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to alternatywa dla osób, które nie ukończyły 35 roku życia oraz wybierają mieszkanie, którego metraż oraz cena mieszczą się w ograniczeniach nałożonych przez program.

Sytuacja mieszkaniowa młodych Polaków jest rzeczywiście zła. Zakup mieszkania wiąże się z poważnym obciążeniem finansowym, a w czasach, kiedy wiele osób walczy z bezrobociem bądź nie ma stałej pracy, a zarobki są naprawdę niskie, otrzymanie kredytu staje się coraz trudniejszym zadaniem, ponieważ banki chcą mieć gwarancję, że kredytobiorca będzie jednak mógł spłacić swoje zobowiązania. Niestety, aktualnie również osoby, które ukończyły szkołę i są pełnoletnie nierzadko muszą mieszkać z rodzicami. Zdarza się, że również osoby, jakie zakładając własną rodzinę nie mają alternatywy i mieszkają z własnymi rodzicami, co nie zawsze jest stosownym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*