W jaki sposób przemysł daje sobie radę z mieszaniem różnych materiałów, najważniejsze wersje mieszalników.

przez | 19 czerwca 2023
W procesach przemysłowych w wielu przypadkach pojawia się konieczność zmieszania kilku różnych związków czy substancji. Czy to będzie produkcja czekolady, lakieru czy paszy dla zwierząt, to końcowy rezultat zawsze będzie taki sam, a różne jedynie będą początkowe składniki. Czasami będą one sypkie, przy innym wykorzystaniu w płynie, a niekiedy pojawia się konieczność wymieszania różnych.

Stara fabryka

Autor: ~ 23 ~
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna nikt tego wszystkiego robił nie będzie ręcznie, lecz wykorzystuje się w tym celu nowoczesne maszyny, czasami wykonane specjalnie pod kątem danego procesu. Często są to urządzenia drogie, ale jest to konieczny koszt, bo od tego jak na przykład będzie wymieszana masa czekoladowa będzie zależał jej smak, a to w bezpośredni sposób będzie się przekładać na dochody ze sprzedaży – HML NOSEWICZ. Dość różnorodna będzie także wielkość tego typu sprzętów, czasami będą one miały kilku litrowe zbiorniki, a czasami może się w nich zmieścić parę ton – to także zależało przede wszystkim będzie od konkretnego zastosowania.

Urządzenia do mieszania różnych substancji nazywa się powszechnie mieszalnikami. Używane są one w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie często sięga po nie nowoczesne rolnictwo, przemysł spożywczy oraz chemiczny. Zależnie od przeznaczenia mieszalniki dzieli się na kilka grup. Pierwszy taki podział będzie obejmował rodzaj czynników do wymieszania, zupełnie odmienną budowę będą mieć mieszalniki do płynów, a zupełnie inną do substancji sypkich.

wózek widłowy w fabryce

Autor: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Od rodzaju materiału będzie także zależał kształt samego mieszadła, będą to na przykład jakieś łopatki, pręty albo mechanizmy ślimakowe.

Jeżeli zaciekawił Cię przedstawiony problem, poznaj szczegółowy tekst, gdzie odnajdziesz dodatkowe informacje. Pogłęb swoją wiedzę.

Nowoczesne mieszalniki mogą mieć zainstalowanych szereg czujników które mierzą parametry w środku i są sprzężone z układem sterującym, dzięki czemu praca z nimi jest stosunkowo łatwa i wygodna. Niekiedy mieszalniki są częścią jakiegoś dużego systemu produkcji, więc w takim przypadku będą one projektowane i wykonywane na konkretne zamówienie, dokładnie według tego, co oczekuje zamawiający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*