Jak na przestrzeni epok zmieniały się techniki leczenia zębów, czyli dzieje dentystyki w wielkim skrócie

przez | 11 marca 2023
Historycy sztuki mogliby długo opowiadać o sposobach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, bowiem malarze tworzyli dzieła, na których przedstawiali pracę XIX-wiecznych felczerów. Chociaż archeolodzy badający kości starożytnych mieszkańców globu piszą o tym, że pierwsi dentyści stosowali różnego typu wypełniania, to jednakże dawniej właściwie nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, ale na usuwaniu zębów. Cechą rozpoznawczą minionych epok zapewne był jeden istotny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
A mianowicie, nie istniał zawód dentysty, ale mężczyzna, zwany balwierzem bądź cyrulikiem, oprócz wprawnego wykonywania zabiegu usuwania zębów, zajmował się również strzyżeniem i goleniem. Jednakże trzeba pamiętać, że umiejętności takiego medyka były jak na ówczesne czasy, bądź co bądź, imponujące. () Jeśli dzisiaj boimy się wizyty w gabinecie stomatologicznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co mogli czuć nasi przodkowie, którzy musieli leczyć zęby najbardziej prymitywnymi technikami i to dodatkowo bez zastosowania środków przeciwbólowych – w XXI stuleciu stomatolog płock we Wrocławiu lub specjalista z innego miasta od razu pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet w czasie najmniej bolesnych zabiegów. Felczer dysponował tylko podstawowymi narzędziami, a i o dezynfekcji nie wiedziano zbyt wiele. Zwrot przyniósł przełom XIX i XX wieku, gdy m. in. wynaleziono antybiotyki i promieniowanie X.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę pacjentom przyniosły na pewno nowoczesne środki przeciwbólowe podawane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter albo zwyczajnie upijano mężczyznę poddawanego mało przyjemnym zabiegom. Kolejną pionierską zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich. O doniosłości wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby fakt, że obecnie każdy stomatolog we Wrocławiu i ortodonta zatrudniony w warszawskiej przychodni dentystycznej w dalszym ciągu korzysta z tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. stwierdzić, czy dany ząb warto ratować czy lepiej od razu go usunąć – Dentalcorner. A jeżeli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to przy tym musimy koniecznie dodać, że w XXI wieku dentyści mogą uratować nawet zęby bardzo zniszczone przez próchnicę albo odbudować ich koronę. Poza tym obecnie wielką wagę przywiązuje się tak do zdrowego, jak i pięknego uśmiechu, a stomatologia estetyczna stała osobną dziedziną. A nam po tamtych zabiegach pozostał najprawdopodobniej jedynie paniczny strach przed wizytą u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*