Używany motocykl. Czym się kierować przy zakupie?

Od wielu dni czuć wiosnę, co za tym idzie na ulicach pojawia się coraz więcej motocykli. Część z nas rozgrzała już swoje jednoślady, ale jednak są tacy, którzy dopiero przygotowują się do ich zakupu. Jeśli macie zamiar zakupić motocykl z drugiej ręki, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nie popełnicie większych błędów.

Przy zakupie używanego jednośladu ważny jest krok zapoznania się z aktualnościami na rynku. W przeciwieństwie do pojazdów czterokołowych różnice między podobnymi modelami mogą być wielkie, więc niezbędne jest sprawdzenie informacji w Internecie lub porada fachowca.

W okresie letnim popyt na motocykle z drugiej ręki jest wielki, z czego sprzedający dobrze zdają sobie sprawę. Wielkim błędem byłoby szukanie motocykla, którego głównym plusem byłaby niska cena.  Nowe jednoślady mają to do siebie, że potrafią być drogie, jednak te używane w lepszym stanie również nie są najtańsze. Dodatkowo jeśli macie w planach wydać mniejszą kwotę w celu zaoszczędzenia, może przełożyć się to na odwrotny skutek, gdyż w późniejszym okresie możecie wydać więcej na serwisowanie nowego sprzętu. Działa to także w drugą stronę. Bardzo dużo klasycznych modeli mają bardzo zróżnicowane ceny. Nie zawsze dobry model musi być drogi. Warto więc zapoznać się z różnymi ofertami i poświęcić więcej czasu na poszukiwania, co w efekcie końcowym może przełożyć się na nieporównywalnie niższą cenę interesującego nas jednośladu.

Zasadniczym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Jeśli nie jesteście specjalistami, nie wystarczy książeczka serwisowa oraz rekomendacja sprzedawcy. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie udanie się do autoryzowanego serwisu w celu rozeznania. Oczywiście nie jest to darmowa usługa, jednak podejmując taką decyzję, warto zainwestować więcej pieniędzy niż w późniejszym czasie żałować. Ważne jest, aby nie sprawdzać jednośladu w serwisie polecanym przez sprzedającego, sami powinniśmy wybrać miejsce kontrolne.

„Rynek motocykli z drugiej ręki jest bardzo zróżnicowany oraz każdy kupujący powinien być wyczulony na najdrobniejsze szczegóły. Ciężko stwierdzić czy sprzedający nie zawyża ceny i przeanalizowanie konkurencyjnych ofert może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji zaleca się poradzenie specjalisty lub znajomej osoby, która jest obeznana w temacie.” – informuje specjalista Maciej Kaczmarek z AutoPlaza.

Motocykl, który mamy w planie zakupić musi być przez nas przetestowany. Jest to niezwykle ważne z kilku względów. Może okazać się, że model od samego początku nie przypadnie nam do gustu pod względem komfortu jazdy oraz wygody użytkowania. Ważne jest to, aby jednoślad był dopasowany do naszej sylwetki oraz stylu jazdy. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie elementów takich jak hamulce, silnik oraz zawieszenie. Po przejechaniu kilkunastu metrów możemy wyhaczyć sporo wad. Warto umówić się ze sprzedawcą na jazdę próbną, która może zachęcić nas lub nie do zakupu pojazdu.

Zakup używanego pojazdu nie należy do najprostszych zadań. Należy uważać przede wszystkim na sprzedających, którzy bardzo często zawyżają cenę oraz za pomocą ładnego opisu ukrywają liczne wady jednośladu. Warto jest dłużej zastanowić się i zachować otwarty umysł, co pozwoli na podjęcie najlepszej dla nas decyzji.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *